Uspořádání vestavěné skříně

Ještě než se pustíme do výroby vestavěné skříně, můžete si vše pečlivě doma připravit a naplánovat. Ideální je, když začneme na papíře plánovat, co vlastně potřebujeme. Je totiž důležité vědět: kdo všechno bude vestavěnou skříň užívat, jaké věci a v jakém množství potřebujeme uložit.

Je rozdíl, zda skříň pojmeme na uložení sezónních věcí (třeba na boty) a potřeb do domácnosti (žehlicí prkno, držák na žehličku, sušák) nebo jen na šatstvo a osobní věci. Pomůže nám, když si sepíšeme přibližný počet oděvů (pomyslných vyskládaných komínků), zkusíme napočítat počet ramínek, kabelek, šál.

Také se zamyslíme nad tím, zda preferujeme výsuvy a police, nebo máme raději, když oblečení (i svetříky) spíše visí. Vždy přitom počítáme s tím, že věcí obvykle přibývá, a tak je vhodné vnitřní uspořádání trochu naddimenzovat.

Stejně tak se nebráníme vysokým tyčím na dlouhé elegantní šaty do společnosti, držákům na kravaty. I mladý pár, který se zařizuje a je dnes nenáročný a preferuje volný styl oblékání, může za pár let zjistit, že v nové práci je za samozřejmost považován oblek s kravatou, pro dámu kostýmek.

Nejpoužívanější svršky skládáme do výše očí, méně používané pod 50 cm nebo nad 170 cm. Na trička a složené svetříky stačí police s hloubkou 40-50 cm, složené kalhoty už vyžadují 60 cmChytrá skříň ctí logiku

Vestavěné skříně dovedou kopírovat stěny až do stropu, využít každé volné místečko. Je šikovné hledat v interiéru hluchý prostor (nevyužité konce úzkých chodeb) a zabudovat do nich skříň. Pomoci si lze i sádrokartonovým předělem. Ideální samozřejmě je, když máme šatnu jako samostatnou místnost (třeba jen na 8 m2). Věci jsou přístupnější, přehlednější, nepotřebujeme řešit dveře, jejich výplně, rámy atd.

Příklad uspořádání vestavěné skříně

 1. Jednostranná sklopná tyč
 2. Teleskopická šatní tyč
 3. Police pevná/výsuvná
 4. Rozpěrná šatní tyč na ramínka
 5. Věšák na vázanky MAX
 6. Prádelní koš
 7. Věšák na vázanky AMBOS
 8. Koš drátěný nízký
 9. Koš drátěný vysoký
 10. Koš na čistící prostředky
 11. Držák na hadice vysavače
 12. Dvoustranná sklopná tyč
 13. Police na boty
 14. Žehlící prkno

Obecně platí: návrh skříně je jedna věc, ale rozmístění věcí v ní druhá. Rychlé a komfortní oblékání zažijeme, když bude vše potřebné při ruce.

Nejpoužívanější svršky skládáme do výše očí, méně používané pod 50 cm nebo nad 170 cm.

Myslíme na to, že i přes otevřené výsuvy musíme mít kolem sebe prostor, aby nás nenamáčkl na protější stěnu. Také je důležitá výška osob v domácnosti. Malá žena výsuv s osobním prádlem ve výšce hrudníku neocení, protože např. punčochy stěží vyndá ze zadních míst.

Na trička a složené svetříky stačí police s hloubkou 40-50 cm, složené kalhoty už vyžadují 60 cm.

Se vším nám pomůže i systém důmyslných doplňků, jako jsou výsuvné či otevřené police, zásuvky, výklopné šatní tyče, drátěný koš na špinavé prádlo, zabudovaný kravatník, držák na kalhoty, otočný drátěný koš apod.

Odkazy